DNS Değiştirmenin Zararları

Faydalarından ve çeşitli şekillerde uygulanmasından bahsettiğimiz DNS Değiştirme işleminin zararlarını ele almaya geldi sıra… DNS değiştirmenin internet dünyasında özgürlüğü ve kısmi olarak hızlanmanızı sağladığını belirtmiştik. Ancak her özgürlüğün olduğu gibi internet özgürlüğünün de kurallara bağlı olmamasının ciddi sorunlar doğurması mümkündür.

Sebep olacağı sorunların neler olduğuna göz atmadan önce, gelin hep birlikte DNS Değiştirmenin nasıl bir işleyişin parçası olduğunu tekrar hatırlamaya… DNS ayarlarınızı otomatik bıraktığınız takdirde iletişim merkezinin aldığı tüm kararlara uyumluluk gösteren Servis Sağlayıcılarınıza ait yasal sunuculardan internete açılırsınız. Kısacası bir web sayfası mahkeme kararı ile kapanmışsa, öyledir. Bir daha görüntüleyemezsiniz. Ancak gayri resmi sunucular vasıtası ile internete giriş yapabilir ve hiçbir kısıtlama olmaksızın özgürce dolaşırsınız. İşte bu sayede sizin için yasaklı durumda bulunan pek çok web sayfasına giriş yapabilirsiniz.

DNS Değiştirmenin Zararları!

Öncelikle limitleri olmayan özgürlüğün kontrolünün de zor hatta imkânsız olacağını söylemeliyiz. Bu sebepledir özellikle çocuklu ailelerin yaşayabileceği pek çok kontrolsüz erişim yaşanmaktadır. Elbette bunun önüne geçmek mümkün! DNS Exchange (DNS Değiştirme) Programı kullanarak değişimin sabit kalmamasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarımızın kaliteli internet ortamının dışında gelişimini olumsuz yönde etkileyecek şiddet ve diğer pek çok olumsuz içerikli siteye erişimini işte ancak bu ve filtre programları sayesinde gerçekleştirebiliriz.

Diğer bir sorun ise zararlı yazılımlara sahip web sayfalarına erişim sonucu bilgilerinizin hatta bilgisayarlarınızın zarar görmesidir. Elbette bu sorunların hiçbirini istemeyeceğinizi biliyoruz! İşte bu yüzden sizler için DNS Değiştirme konusunda gerekli olan tüm detayları sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir