DNS Server Kurma, Değiştirme

            DNS ayarlarını değiştirerek üzerlerinden internet dünyasına geçiş yaptığımız SERVER yani sunuculardan bahsedeceğiz bu yazımızda… Microsoft’un bilgisayar dünyasının değişmeyen ve yegâne işletim sistemi üreticisi olduğunu kabul etmeliyiz. DNS Server’ların büyük çoğunluğu Windows İşletim Sistemleri kullanmaktadır. Günümüzde bu Sistemler 2003 serisi Server yazılımına kadar gitmektedir. Kullanışlı olması ve kullanıcı bilgisayarları ile kusursuz uyum sağlaması en büyük tercih nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Plesk DNS Server’larda kullanıcı cihazlara hizmet sunumunda sorun yaşayan pek çok kişinin farklı sorunlarına karşılık bu yazımızı hazırladığımızı belirtiriz. Artık Plesk DNS Server’ınızdan kurtulabilir ve Windows DNS Server’a dönüştürebilirsiniz. Böylelikle DNS Ayarlarını Değiştirerek sunucunuz üzerinden internet ağına çıkıç yapacak makinelere daha iyi hizmet verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda maddeler halinde anlatmaktayız. Göz atmaya ne dersiniz?

            İster Windows 2003, isterseniz Windows 2008 Server üzerinde DNS SERVER yüklemesi yapın. Burada sizlere her iki seçeneğe ait bilgileri sunuyoruz.

 

DNS Server Yüklemesi: Windows 2003 Server

 1. Windows Bileşen Sihirbazı programını açarak işlemlerimize Start veriyoruz.
 2. Başlat sekmesini tıklıyoruz,
 3. Denetim Masası kısa yolunu tıklıyoruz ve “Program Ekle veya Kaldır” ikonunu çift tıklayarak aktifleştiriyoruz.
 4. Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır” seçeneğini açıyoruz,
 5. Bileşenler kısmında yer alan “Ağ Hizmetleri” onay kutusunu işaretleyip Ayrıntılar sekmesini tıklıyoruz.
 6. “Ağ Hizmetleri” bileşeninde yer alan “Etki Alanı Adı Sistemi (DNS)” alt bileşene ait onay kutusunu işaretliyoruz ve Tamam’ı tıklıyoruz.
 7. Son olarak “İleri” butonunu tıklıyoruz.

 

 

DNS Server Yüklemesi: Windows 2008 Server

 1. Başlat Sekmesinde yer alan “Server (Yönetim) Manager” uygulamasını açarak işlemlerimize Start veriyoruz.
 2. Results (Sonuçlar) bölümünde yer alan “Roles” bileşeni altında yer alan “Add Role” bileşenini seçeceğiz. Başlamadan hemen önce açıklamalarını okuyacağımız pencereler ile karşılaşacağız. Bu noktalarda “NEXT” ya da “İLERİ” butonunu tıklıyoruz.
 3. Role List” adı verilen listeyi görüntülediğimizde ise DNS Server seçeneğini işaretliyoruz ve tekrar “NEXT” ya da “İLERİ” butonuna tıklıyoruz.
 4. DNS Server ile ilgili açıklamaları geçtikten sonra “INSTALL” ya da “YÜKLE” butonuna tıklayarak DNS Server’ımızın kurulumunu tamamlıyoruz.

 

DNS Server ayarlarımızı yapıp yüklememizi de yaptıktan sonra;

Plesk 9.5 ya da Plesk 10 sistemleri üzerindeki değişimleri yapmak kalıyor geriye… Sırası ile;

Plesk 9.5 için Settings (Ayarlar) Seçeneğinden -> DNS (Ayarları) Settings bölümünden…

Plesk 10 için Tools & Settings (Araçlar ve Ayarlar) Seçeneğinden > Server Components > DNS Server seçeneğini seçerek “Windows DNS Server” seçeneğini işaretleyerek Plesk’in değişimine şahit oluyoruz… Tüm değişimin ardından artık Windows DNS Server yöneticisi olarak sorunsuz hizmet sunmaya başlayabilirsiniz.

Google Ziyaretçileri:

 • dns server kurulumu
 • dns server
 • windows 7 dns server kurulumu
 • dns değiiştirme
 • server 2012 dns kurulumu

Tarih: Ağustos 16, 2012, kategoriler: Dns Bilgileri Yazar:

Etiketler: , ,