iPhone DNS Değiştirme

iPhone DNS Değiştirme                     iPhone DNS Değiştirme

                Ülkemizde bir çok internet sitesinin erişimi sebepli sebepsiz bahaneler ile erişimi kısıtlanmış durumda yahut her an kısıtlanma riski ile karşı karşıya. Birçoğumuz bilgisayarlarımızdan bu probleme çözüm olacak DNS değiştirme işlemini rahatlıkla yapabiliyor ancak interneti en çok kullandığımız akıllı telefonlarımızdan bu işlemi nasıl yapabileceğimizi bilmeyenlerin sayısı hatrı sayılır seviyede. Biz de bu yazımızda aslında akıllı telefonlarımızda, iphonelarımızda bu işlemi ne kadar basit bir şekilde yapabileceğimizi anlatacağız.

Öncelikle iPhone’dan Ayarlar menüsüne giriyoruz. Ayarlar menüsüne girdiğimizde Wi-Fi’ı seçiyoruz. Burada bağlı olduğumuz Wi-Fi ağının yanında mavi renkteki İnformation (İ) simgesine tıklayarak ağ bağlantısı ayarlarınıza girin. Burada DNS bölümüne tercih ettiğiniz DNS sunucularını yazabilirsiniz. Bilgisayardan farklı olarak iPhone’nunuzda DNS sunucularını girerken tek bir bölüm vardır. Buraya DNS sunucularını şu şekilde yazabilirsiniz. 8.8.8.8,8.8.4.4 yani iki kodun arasına virgül koymanız gerekiyor. Burada biz Google DNS Sunucusunu örnek olarak verdik ancak bunların yerine başka DNS Sunucuları da kullanabilirsiniz.

Bazı DNS Sunucuları;

  • Google DNS Sunucusu:                8.8.8.8, 8.8.4.4
  • Open DNS Sunucusu:    208.67.222.222, 208.67.220.220
  • Norton DNS Sunucusu:                198.153.192.1, 198.153.194.1

Bunlar veya tercihinize göre başka sunucuların DNS lerini girdiğkten sonra sol üst taraftaki Wi-Fi yazısına tıkladığınızda ağ bağlantınız kopar ve tekrar kendiliğinden bağlanır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık rahatlıkla istediğiniz internet sitelerini ziyaret edebilir İnterneti özgürce kullanmanın keyfini sürebilirsiniz.