Servis Sağlayıcı ve DNS İlişkisi

            İnternet kullanıcıları ve değerli takipçilerimiz, DNS Nedir, DNS Server kurmak, DNS Server nedir ve daha pek çok DNS ilişkili konu hakkında bilgiler sunduk sizlere… Bu konulardan bir yenisi de Servis Sağlayıcıları ve işin özünün ne olduğudur! Pek çoğumuzun bu konu hakkında bu Türkçe terime kulak dolgunluğu vardır. Lakin ne İngilizce karşılığı, ne de anlamı ve işlevi konusunda net bir bilgisi bulunmamaktadır.

            Servis Sağlayıcı, yani ISP, yani Internet Service Provider, eşittir Türk Telekom başta olmak üzere diğer tüm internet sağlayıcı telekomünikasyon firmalarıdır. Bu firmalar üzerinden edindiğiniz Şifre ve Kullanıcı adı sabitli hizmet, sizleri internete erişebilir kılmaktadır. Temel olarak örneklendirmemiz gerekirse;

            Ödediğiniz aylık ücret karşılığında edindiğiniz internet kotası ya da sınırsızı, yakıt olsun! Seçtiğiniz Servis Sağlayıcı ise size bu yakıtı sağlayan yakıt istasyonu… Sırada ise DNS Server’lar var… Genellikle DNS ayarları otomatik olan internet bağlantıları, servis sağlayıcıların sunduğu sabitler üzerinden internete açılır. İşte her zaman bahsettiğimiz İnternet Otobanına girişinizi sağlayan Gişeler ise size hizmet veren DNS Server’dır.

            Kısacası;

            Servis Sağlayıcı hizmeti sunar. Ancak, hizmeti kullanacağınız şeridi siz belirleyebilirsiniz. Bunu da elbette ki DNS Değiştirme işlemleri ile yapabilirsiniz. DNS Ayarlarını neden değiştirdiğinize ilişkin soruların cevabını da web sayfamızda yer alan diğer yazılarımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

            Bir başka yazımızda sunacağımız bilgilerde görüşmek üzere…

Google Ziyaretçileri:

  • blackberry servis saglayicisi
  • blackbery servıs saglayıcısı
  • internet saglayici degistirme
  • provider degistirmek
  • servis sağlayıcı blackberry

Tarih: Ağustos 25, 2012, kategoriler: Dns Bilgileri Yazar:

Etiketler: , ,