Twitter Tekrar Aramızda

Twitter Tekrar Aramızda                Twitter yasağından sonra bir çok kullanıcı Twitter’a girmenin yollarını aradı ve daha önce yayınladığımız yazılarımızda sizlere Twitter ve bunun gibi yasaklı sitelere nasıl giriş yapabileceğinizi anlattık. Her ne kadar çeşitli yöntemler kullanarak Twitter dan ayrı kalmamış olsak dahi yasaklar kalktıktan sonra her hangi bir ayar ya da programa muhtaç kalmadan tekrardan Twitter’a girerek Tweet atabilmek gerçekten daha iyi olacaktır.

Twitter erişim engelinin kalkması sürecinden de biraz bahsedecek olur isek. Bildiğiniz gibi 20 Mart 2014 tarihinde ülkemizde erişim yasaklandıktan sonra bir çok tepki de beraberinde geldi. Türkiye ve dünyadan çeşitli yerlerden tepkilerini sosyal paylaşım siteleri ve gazeteler yolu ile tepkilerini diler getirdiler. Bir çok kuruluş ve kişisel olarak çeşitli mahkemelere davalar açıldı. Ankara 15. İdare Mahkemesinden çıkan Twitter erişim engeli hakkında yasak yürütmesinin durdurulmasından sonra konu Anayasa Mahkemesinin gündemine kadar geldi ve Anayasa Mahkemesi de aldığı karar sonucunda yasağı kaldırdığını açıkladı. Anayasa Mahkemesinin aldığı gerekçeli karar tam olarak şu şekilde. “Twitter.com sitesine erişimin tamamen engellenmesini öngören işlemin kanuni dayanağının bulunmadığı ve bu sosyal paylaşım sitesine erişimin kanuni dayanağı olmaksızın ve sınırları belirsiz bir yasaklama kararı ile engellenmesinin demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale olduğu açıktır”

Anayasa Mahkemesinin yasağın kaldırılma kararını aldıktan sonra yazılı bildirimlerini gerekli birimlere yaptı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre bölge bölge erişim yasağı kaldırılmaya başlandı.

Tarih: Nisan 4, 2014, kategoriler: Genel Yazar:

Etiketler: , , ,