Twitter Yasağına Durdurma Kararı

Twitter Yasağına Durdurma Kararı                Geçtiğimiz hafta Türkiye erişimi engellenen sosyal paylaşım sitesi Twitter ile ilgili Ankara İdare Mahkemesi yeni bir karar aldı. Ankara İdare Mahkemesi, Twitter’a erişimin engellenmesine dair Telekomünikasyon İletişim Bakanlığının kararını durdurdu. Ankara 15. İdare Mahkemesi, Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosunun kararı üzerine ‘ Hukuk devleti ilkelerine aykırı’ olduğu gerekçesi ile bir haftaya yakındır kapalı olan sosyal paylaşım sitesinin engelinin kaldırılmasına karar verdi. Bu kadardan sonra Telekomünikasyon İletişim Bakanlığının yürütmeyi uygulayarak Twitter’ın tekrar erişime ne zaman açacağı beklenmekte.

Yapılan açıklamadan sonra Yasağın hemen kalkması ve tüm kullanıcıların Twitter’a erişiminin sağlayabilmesi gerekmekte ancak Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı tarafından henüz konu ile ilgili bir açıklama yayımlanmış değil. Hatta bazı hukukçuların açıklamaları şu şekilde oldu; ‘’ Telekomünikasyon İletişim Bakanlığının uyguladığı işlem hukuka aykırıydı, hatta bu durum görevi kötüye kullanma olarak bile sayılır. Çünkü bizim kanunlarımızda başkanlığa verilmiş genel olarak engelleme ya da kapatma yetkisi yoktur. Bu durumda Danıştay’a başvurmak gerekirdi. Müracaat üzerine hukuk devletimize yakışmayan bu karar uygulanması durduruldu. Bu durumda hukuksuzluğa daha fazla izin vermeyerek Twitter erişiminin bir an önce açılmasını umuyoruz. Ayrıca bu uygulamada görevini kötüye kullananlar ile ilgili de gerekli yaptırımsal mücadelelerin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Twitter erişiminin engellenmesinin ardından Türkiye’de yaklaşık 15 milyon Twitter kullanıcısı duruma tepki göstererek Twitter’a farklı yöntemler ile girmeyi sürdürmüştü. Twitter’ın kapatılması ile ilgili olarak Avrupa Birliği ve ABD’de tepki göstermişti.