Vimeo Giriş

Vimeo Giriş            Vimeo Giriş

Sosyal video paylaşım sitesi olan Vimeo.com’un bu akşam yani 09.01.2014 tarihinde erişimi kısıtlandı. Bu tarihte Vimeo.com’ a girmek isteyenlerin karşısına ‘‘Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 08.01.2014 tarihli 2014/23 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellenmiştir’’ şeklinde bir uyarı yazısı çıkıyor. Bu video paylaşım sitelerinin erişiminin kısıtlanması durumuna son zamanlarda zaten çok alıştık. Vimeo.com’un neden kapandığı hakkında henüz kesin bir bilgi yok ancak sitenin tekrar açılmasını bekleyerek mağdur olmaya da gerek yok. Vimeo’ya giriş yapmak için birkaç dakikanızı ayırarak DNS ayarlarını değiştirmeniz yeterli. Öncelikle bunu nasıl yapacağınızdan bahsedelim.

                Öncelikle Windows 7 işletim sistemini kullananlar için ne yapmanız gerektiğini anlatalı. Başlangıç olarak bilgisayar ekranınızın sol alt köşesinde bulunan Başlat butonuna tıklıyoruz ya da klavyenizden başlat tuşuna basıyoruz ve çıkan menüden  Denetim Masası’na giriyoruz. Denetim masasındaki kategorilerden Ağ ve İnternet ‘in altındaki Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle’ye tıklıyoruz. Buradan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin linkine tıklayarak ağ bağlantılarınızı görebileceğiniz bir sayfaya geleceksiniz. Bu sayfada kullandığınız ağ bağlantısına sağ tıklayarak açtığınız pencerede özelliklere girin. Özelliklere tıkladıktan sonra İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IPv4)’e tıklıyoruz ve açılan pencerede tekrar özelliklere tıklıyoruz. Bu açılan pencerede en altta bulunan  Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan: seçiyoruz ve aşağıdaki DNS’leri yazıyoruz.  8.8.8.8 – 8.8.4.4  Sonrasında Tamama tıklıyoruz ve bu kadar.windows 7 DNS

 

Windows 8 içinde Başlat tuşuna basıp denetim masası yazdığınızda karşınıza direk denetim masası simgesi geliyor. Bu simgeye tıklayıp az önce Windows 7 için belirttiğim yönlendirmeleri takip ederek aynı şekilde DNS değiştirme işleminizi yapabilirsiniz. Artık Vimeo ya da diğer erişime engellenen sitelere rahatlıkla girebilirsiniz.

Google Ziyaretçileri:

  • vimeo