Windows Server 2003 DNS Ayarları

         Bu yazımızda “Domain Name Server” yani DNS ayalarının, Windows Server 2003‘te nasıl değiştiğini sizlere anlatacağız. Windows Server 2003’te DNS ayarlarını değiştirmek biraz karışık gibi gözükse de aslında çok kolaydır. Öncelikle sunucu yapılandırma sihirbazını çalıştırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için aşağıdaki yolu izleyin

–          Başlat’a tıklayın. Tüm Programlar’a daha sonra Yönetimsel Araçlar’a gelin. Daha sonra Sunucu Yapılandırma Sihirbazı’na tıklayın. Karşınıza çıkacak sayfada olan Sunucu Rolü’nde DNS Sunucusu’na tıklayın ve “İleri” deyin. Sonra “Seçim Özeti” sayfasında seçtiğiniz seçenekleri görüntüleyebilir ve onaylayabilirsiniz. Bu sayfaya gelince aşağıda gözüken seçenekler çıkmalıdır.

         –  DNS’yi yükle

–  DNS’yi yapılandırmak için DNS Yapılandırma Sihirbazı’nı çalıştır.

Seçim Özeti sayfası açılacak demiştik. Bu iki seçenek belirdiyse “İleri” diyerek devam ediyoruz. Eğer çıkmadıysa “Geri” sekmesine tıklayarak DNS’ye basarak “İleri” seçeneğine tıklayın. “Sunucu Yapılandırma Sihirbazı”  DNS’yi yüklediğinde karşınıza otomatik ve Statik IP çıkacak. Buradaki açıklamaları okuyarak dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunu daha kolay yapmak için ise aşağıdaki yolu izlemenizi öneriyoruz.

–          Yerel Ağ Bağlantısı Özellikleri’nden  İnternet Protokolü (TCP/IP) ve sonra Özellikler’i tıklayınız. Aşağıdaki IP adresini kullan’ı tıklayınız. Sonra bu sunucunun statik IP adresini, alt ağ maskesini ve varsayılan ağ geçidini yazmanız gerekecektir. Bunları tek tek yazınız. “Yeğlenen DNS” kutucucuğuna ise bu IP adresini yazacaksınız. “Diğer DNS” kutusunu boş bırakabilirsiniz. “Tamam” diyerek bu sayfayı kapatınız. Bundan sonra “Yapılandırma Sihirbazı” çalışacaktır. Bunun için ise aşağıdaki yolu sırasıyla izleyiniz.

– Yapılandırma Eylemi Seç – İleri doğru arama bölgesi oluştur – İleri

 – Birincil Sunucu Konumu sayfasında – Bu sunucu bölgenin bakımını sağlar – İleri

 – Bölge Adı sayfasında – Bölge Adı alanında – DNS bölgenizi belirtiniz – İleri

– Dinamik Güncelleştirme sayfasında – Hem güvenli olan, hem güvenli olmayan dinamik güncelleştirmelere izin ver – İleri

– İleticiler sayfasında – Evet, sorguları aşağıdaki IP adresi olan DNS sunucularına yönlendirsin – İleri

– DNS Yapılandırma Sihirbazı Tamamlanıyor sayfasında ise – Son tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Google Ziyaretçileri:

  • windows 2003 dns ayarları değiştirme

Tarih: Temmuz 14, 2012, kategoriler: DNS Ayarları, Windows DNS Yazar:

Etiketler: ,