Windows Server 2008 DNS Ayarları

Windows Server 2008 DNS Ayarları 

              Bu yazımızda sizlere Windows Server 2008 DNS Ayarları’nın nasıl yapıldığını anlatacağız. Bu işlemleri yaparken dikkatli olursanız işleminiz başarıyla sonuçlanacaktır. Herhangi bir hata ve sorunda buraya yazarak yardım alabilirsiniz. Ayrıca diğer bir konumuzda açıkladığımız Windows Server 2003 DNS Ayarları’ndan neredeyse aynı şekilde olmaktadır. Şimdi nasıl yapacağız sizlere onu anlatalım. Öncelikle işleme sabit bir IP adresi atayarak başlıyoruz. Bunu yapmak için Denetim Masası’nda İnternet Protokolü (TCP/IP) adresine tıklayarak bu bölümden sabit bir IP adresi ekleyebilirsiniz. Daha sonra;

Başlat’a tıklayınız. Ardından Yönetici Araçları’na tıklayarak işleme devam ediyoruz. Buradan DNS seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra sol kısımdan çıkan sunuculardan sunucumuzu seçerek, sağ bölümden Taşıma (Forwarders) dosyasına solla çift tıklıyorsunuz. Buradan Edit seçeneğine tıklıyorsunuz. Buradan DNS adreslerinizi ekleyerek “Tamam” seçeneğine tıklayınız. Tamam dedikten sonra yine karşınıza bir seçenek çıkacaktır. Buradan da “Tamam” diyerek pencerenizi kapatınız. İşlem bu kadar kolaydır. Böylelikle Windows Server 2008 DNS Ayarları’nı kolaylıkla değişebilirsiniz. İşlemi yaparken anlayarak, okuyarak yapmanız sizlere kolaylık sağlayacak ve neyin ne olduğunu kısa sürede anlayabileceksiniz. Şimdi bunu oklarla kolaylaştıracak olursak aşağıdaki yolu izleyerek de yapabilirsiniz. Dikkatli olmanızı öneririz.

Başlat – Administrator Tools – DNS – Sol Kısımdan Sunucuyu Seçin – Sağ Bölümden Forwarders dosyasına Çift tıklayınız. – Edit’e tıklayınız. – DNS adreslerini ekleyin. – Tamam deyin. – Gelen kısımda yine “Tamam” deyip pencereyi kapatın.

 

Google Ziyaretçileri:

  • windows server 2008 dns ayarları

Tarih: Temmuz 23, 2012, kategoriler: DNS Ayarları, Windows DNS Yazar:

Etiketler: ,